Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych https://casie.pl Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych KUL Fri, 06 Sep 2019 14:55:11 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.5 Rekrutacja na studia podyplomowe https://casie.pl/rekrutacja-na-studia-podyplomowe/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rekrutacja-na-studia-podyplomowe https://casie.pl/rekrutacja-na-studia-podyplomowe/#respond Fri, 06 Sep 2019 14:54:09 +0000 http://casie.pl/?p=578 Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych KUL zaprasza na studia podyplomowe „Badania marketingowe. Przygotowanie do zawodu badacza/ analityka rynku”. Celem studiów jest praktyczne przygotowanie do zawodu badacza/ analityka rynku w zakresie badań/ analiz ilościowych (w oparciu o analizy statystyczne), badań/ analiz jakościowych (w oparciu o dane jakościowe „miękkie”, badań specjalistycznych wykorzystujących triangulację metod (badania edukacyjne, ewaluacyjne, mystery shopping, geomarketing).

Szczegóły oferty na: http://kandydat.kul.pl/podyplomowe/badania-marketingowe/

]]>
https://casie.pl/rekrutacja-na-studia-podyplomowe/feed/ 0
Co kręci współczesnych konsumentów? Rozszerzona Rzeczywistość https://casie.pl/co-kreci-wspolczesnych-konsumentow-rozszerzona-rzeczywistosc/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=co-kreci-wspolczesnych-konsumentow-rozszerzona-rzeczywistosc https://casie.pl/co-kreci-wspolczesnych-konsumentow-rozszerzona-rzeczywistosc/#respond Thu, 16 May 2019 07:48:14 +0000 http://casie.pl/?p=540 Poznanie potrzeb i pragnień konsumentów jest kluczowym elementem sprawnie działającego przedsiębiorstwa, a ich zrozumienie niejednokrotnie wiąże się z przeprowadzeniem badań marketingowych. Zdobyte wówczas informacje pozwalają odpowiedzieć na pytania badawcze „skrojone” dla konkretnego zleceniodawcy. Potrzeby konsumenckie pozostają pod wpływem bardziej globalnych czynników, związanych ze zmieniającymi się wzorcami zakupowymi lub stylami życia. Są to pewnego rodzaju trendy, które powstają na skutek oddziaływania otoczenia w wymiarze ekonomicznym, demograficznym, społecznym, prawnym, politycznym oraz technologicznym.

Poznawanie trendów w zakresie zachowań konsumenckich pozwala firmie odpowiednio wcześnie reagować na zachodzące zmiany i dostosowywać swoją ofertę do rynku. Jednym z trendów w bieżącym roku według raportu przygotowanego przez Euromonitor International jest Rozszerzona Rzeczywistość (AR – Augmented Reality). Dzięki zwiększającej się liczbie rozwiązań technologicznych np. programów komputerowych lub aplikacji mobilnych, konsumenci mogą wizualizować produkty, testować je, a nawet przymierzać przed ich nabyciem, bez wychodzenia z domu. Jedną z takich aplikacji jest IKEA Place. Pozwala ona zobaczyć modele 3D mebli IKEA w pokojach konsumentów. Inną aplikacją z branży wnętrzarskiej jest Dulux Visualiser, dzięki której możemy sprawdzić, jak będą wyglądały ściany naszego mieszkania pomalowane na różne kolory. Rozszerzona Rzeczywistość „przenika” także branże sprzedaży odzieży online. Marka Gap opracowała aplikacje Dressing Room, która pozwala na „przymierzenie” ubrań bez konieczności zakładania ich na siebie. 

Analizując rosnące znaczenie nowych technologii i ich zastosowanie w różnych sferach życia nie sposób nie zgodzić się, że obecnie Rozszerzona Rzeczywistość jest trendem, który już niedługo stanie się standardem dla większości krajów rozwiniętych i rozwijających się. Zachodzące zmiany zawsze otwierają przed nami nowe perspektywy, pytaniem pozostaje czy będziemy umieli je wykorzystać na potrzeby swojego biznesu.

Autor: Wiktor Razmus

]]>
https://casie.pl/co-kreci-wspolczesnych-konsumentow-rozszerzona-rzeczywistosc/feed/ 0
Szukamy studentów do badań panelowych https://casie.pl/szukamy-studentow-do-badan-panelowych/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=szukamy-studentow-do-badan-panelowych https://casie.pl/szukamy-studentow-do-badan-panelowych/#respond Wed, 20 Mar 2019 20:23:49 +0000 http://casie.pl/?p=530 Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych KUL zaprasza WSZYSTKICH STUDENTÓW do udziału w unikatowym przedsięwzięciu – onlinowym panelu studentów. Jest to wirtualna społeczność reprezentująca lubelskie środowisko studenckie, która bierze udział w różnych projektach badawczych. Zasada funkcjonowania panelu jest bardzo prosta – kto jest w nim zarejestrowany, może otrzymać mailem zaproszenie do wypełnienia ankiety online wraz z linkiem dostępu. Link jest aktywny przez 1 tydzień, w tym czasie zaproszona osoba powinna wypełnić ankietę. Osoby, które wypełniły przynajmniej jedną ankietę w ciągu jednego półrocza biorą udział w losowaniu nagród – w 2019 roku są to bony zakupowe do Empiku oraz bony edukacyjne na szkolenia oferowane przez CASiE KUL.

Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie ankiety wstępnej znajdującej się pod linkiem: https://casie.pl/ankiety/index.php/412337?lang=pl

]]>
https://casie.pl/szukamy-studentow-do-badan-panelowych/feed/ 0
Otwarcie sali fokusowej https://casie.pl/otwarcie-sali-fokusowej/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=otwarcie-sali-fokusowej https://casie.pl/otwarcie-sali-fokusowej/#respond Thu, 31 Jan 2019 22:17:35 +0000 http://casie.pl/?p=500 Według danych Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii w badaniach jakościowych w 2017 roku wzięło udział 100 tys. respondentów – większość z nich to uczestnicy zogniskowanych wywiadów grupowych tzw. fokusów. Metoda ta w naukach społecznych i badaniach rynkowych zagościła na dobre w latach 70-tych XX w. po tym, jak odkryto zjawisko dynamiki grupowej, choć początki tej metody datują się na lata 40-te XX w., kiedy to Robert Merton i Paul Lazarsfeld ją opisali i nazwali … „the focussed interview”. Mimo zwiększającego się znaczenia innych jakościowych metod i technik badawczych, zwłaszcza etnograficznych, fokusy nadal pozostają najczęściej wykorzystywanym sposobem gromadzenia danych jakościowych.

Z początkiem lutego 2019 roku oferta Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych KUL poszerza się o zogniskowane wywiady grupowe realizowane we własnym studio fokusowym zlokalizowanym w kampusie głównym w budynku GG (sale 207 i 207A). Studio fokusowe jest w pełni wyposażone – lustra weneckie umożliwiają dyskretną obserwację przebiegu fokusów, wysokiej klasy sprzęt RTV pozwala na przygotowanie dobrej jakości nagrań audio i video, dodatkowe wyposażenie służy pomocą moderatorom w prowadzeniu grup fokusowych. Dodatkowo zespół badaczy Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych oferuje szeroki wachlarz usług związanych z realizacją grup fokusowych – od przygotowania scenariusza wywiadu i moderowania grup, poprzez transkrypcję, aż do jakościowej analizy danych i opracowywania raportów badawczych. 

]]>
https://casie.pl/otwarcie-sali-fokusowej/feed/ 0
Jak odczytywać wyniki badań społecznych? https://casie.pl/jak-odczytywac-wyniki-badan-spolecznych/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=jak-odczytywac-wyniki-badan-spolecznych https://casie.pl/jak-odczytywac-wyniki-badan-spolecznych/#respond Thu, 13 Dec 2018 11:08:37 +0000 http://casie.pl/?p=471 Często w środkach masowego przekazu spotykamy się z krótkimi informacjami typu: jakiś procent Polaków opowiada się za… lub co trzeci Polak uważa, że…. . Bywa też, że tym samym badaniom nadawane jest inne znaczenie, inaczej są one przekazywane i interpretowane przez różne media, które się na nie powołują. Niewielu jednak odbiorców zadaje sobie trud sięgnięcia do pełnego raportu z badań, w którym powinien być zamieszczony opis metodologicznych założeń i procedury badań wraz z wykorzystanymi narzędziami badawczymi.

Jeśli zatem chcemy w pełni zrozumieć wyniki badań, warto znaleźć odpowiedź na podstawowe pytania: (1) Jaka była próba? – kim byli respondenci i jaka była ich liczba?  Czy próba była reprezentatywna? Jak dobrano próbę badawczą? (2) Jakie zadano pytania respondentom? – jaka była dokładnie treść pytań? oraz czy to było pytania otwarte czy zamknięte (jednokrotnego czy wielokrotnego wyboru?)? (3) Jaką metodę badawczą zastosowano? (4) Kiedy przeprowadzono badanie? – czy w czasie prowadzenia sondażu  były jakieś wydarzenia mające wpływ na przedmiot badania? (5) Jaka instytucja przeprowadziła badania? – czy cechowała ją niezależność i brak jakiegokolwiek interesu w uzyskaniu konkretnych wyników badań (5) czy przed odpowiedzią na pytania poproszono respondentów o jakieś dane np. socjometryczne? – jakie to były dane? (czy były to tzw. dane wrażliwe?) (6) jakie metody analizy danych zastosowano?

To kluczowe pytania, które warto zadać, żeby nadać prawidłowe znaczenie uzyskanym wynikom i móc wyciągnąć metodologicznie poprawne wnioski. Nie zawsze to, co pojawia się na „pasku telewizyjnym” odzwierciedla właściwą interpretację przeprowadzonych badań społecznych. Warto zatem sięgać do pełnych raportów z badań i dokonywać ich krytycznej oceny.

Autor: Wiesław Talik

]]>
https://casie.pl/jak-odczytywac-wyniki-badan-spolecznych/feed/ 0
Co wybrać? – badania ilościowe czy jakościowe? https://casie.pl/badania-ilosciowe-czy-jakosciowe/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=badania-ilosciowe-czy-jakosciowe https://casie.pl/badania-ilosciowe-czy-jakosciowe/#respond Wed, 10 Oct 2018 09:00:51 +0000 http://casie.pl/?p=93 Który sposób badania interesujących mnie zjawisk wybrać? Jakie narzędzia/ metody badawcze będą najbardziej odpowiednie do postawionego problemu? Jakie dane zbierać? – to pytania z którymi musi się zmierzyć każdy, kto planuje badania społeczne, ekonomiczne, psychologiczne itp. Nasi klienci stają przed podobnym dylematem. Prezentujemy zatem krótkie zestawienie zalet i ograniczeń badań ilościowych i jakościowych.

Badania ilościowe dostarczają odpowiedzi na pytania: ile? (poziom), jak często? (częstość), a gromadzone dane wyrażone są za pomocą liczb (przykładowe odpowiedzi: tak-nie, wybór A-B, skala nasilenia 1-5). Zaletą tego podejścia jest łatwość badania dużych prób z zapewnieniem anonimowości, krótki czas dotarcia do respondentów oraz stosunkowo niskie koszty, a także łatwość analizy uzyskanych danych. Ograniczeniem jednak jest brak możliwości pogłębienia i sprecyzowania udzielanych odpowiedzi przez badanych, a często brak bezpośredniego kontaktu badacza/ankietera z badanym może skutkować udzielaniem zdawkowych lub przypadkowych odpowiedzi.

Badania jakościowe dostarczają szczegółowej charakterystyki zjawisk i pozwalają na udzielnie odpowiedzi na pytania: co?, jak?, dlaczego? i bywa, że są niezbędne do nadania znaczenia i interpretacji danych ilościowych. Ukazują specyfikę unikalność i różnorodność badanych osób (pytania otwarte, które w czasie badania mogą być modyfikowane). Bezpośredni kontakt badacza z badanym pozwala na doprecyzowanie odpowiedzi oraz obserwację reakcji na zadawane pytania. Ograniczeniem jednak jest ich czasochłonność i kosztowość. Trudność może także dotyczyć analizy i interpretacji danych (ryzyko subiektywizmu).

Biorąc pod uwagą zalety i ograniczenia badań jakościowych i ilościowych sugerujemy w swoim projekcie badawczym uwzględnić oba podejścia, które wzajemnie się uzupełnią, co bez wątpienia podniesie wartość projektu badawczego (tzw. stosowanie triangulacji ilościowych i jakościowych metod badawczych). W oparciu o dane jakościowe możemy stawiać hipotezy weryfikowane później w badaniach ilościowych. Przeprowadzenie badań jakościowych, po analizie danych ilościowych, pozwoli na ich uzupełnienie oraz pełne zrozumienie i interpretację.

Autor: Wiesław Talik

]]>
https://casie.pl/badania-ilosciowe-czy-jakosciowe/feed/ 0
W zgodzie z zasadami etycznymi. Nasze podejście do badań https://casie.pl/w-zgodzie-z-zasadami-etycznymi/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=w-zgodzie-z-zasadami-etycznymi https://casie.pl/w-zgodzie-z-zasadami-etycznymi/#respond Tue, 25 Sep 2018 18:12:28 +0000 http://casie.pl/?p=71 W obecnych czasach informacja bardzo często traktowana jest jako niematerialny czynnik będący źródłem przewagi konkurencyjnej. Popyt na informację ciągle rośnie. Szacowana przez Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii wartość rynku badań w 2017 roku wyniosła aż 699 mln złotych (przyrost o 2,1% względem 2016 roku). Liczba respondentów również rośnie z roku na rok (od 8,4 mln osób w 2011 roku do 11,7 mln osób w 2017 roku). Wzrost znaczenia badań społecznych i marketingowych zwraca uwagę wszystkich interesariuszy na kwestię jakości stosowanych procedur i uzyskiwanych wyników. Tylko na podstawie prawdziwych i rzetelnych informacji mogą być podejmowane odpowiedzialne decyzje społeczne lub biznesowe. W Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych dążymy do tego, aby realizowane przez nas badania były prowadzone na najwyższym poziomie.  W naszej pracy stosujemy standardy jakości określone przez Międzynarodowy Kodeks Badań Rynku i Badań Społecznych ICC/ ESOMAR. Do najważniejszych zasad tego Kodeksu należą:

Uczciwość badawcza

Obowiązkiem każdego badacza jest uczciwe i obiektywne podejście do realizowanego projektu. Każde badanie powinno być prowadzone zgodnie z odpowiednimi zasadami, metodami i technikami badania naukowego. Badawcza uczciwość obliguje do niedopuszczania pytań sugerujących, jak również pytań niezrozumiałych dla respondentów.

Ochrona prywatności

Przed rozpoczęciem badania badacz powinien określić zakres informacji, którą planuje zebrać, cel jej zebrania oraz wskazać, komu ta informacja będzie udostępniana. Obowiązkiem badacza jest również zapewnienie pełnej ochrony przed nieupoważnionym dostępem do danych osobowych zebranych w trakcie badania. Kodeks zobowiązuje także badaczy do odróżniania i oddzielania aktywności badawczych od innych form działalności związanych przede wszystkim z wywieraniem wpływu, m.in. sprzedaży, reklamy czy propagandy.

Odpowiedzialność

Zgodnie z Kodeksem Klient i badacz solidarnie ponoszą odpowiedzialność za jakość opublikowanych rezultatów oraz ich prawdziwość. Opublikowane rezultaty badań nie powinny wprowadzać w błąd.

Międzynarodowy Kodeks Badań Rynku i Badań Społecznych ICC/ ESOMAR nie rozwiązuje wszystkich problemów, z jakimi spotykają się badacze w swojej pracy. Wynika to chociażby z faktu, że każda sytuacja badawcza jest inna. Wyznacza on jednak niewątpliwie dobre standardy badań wskazując zarówno na działania mające na celu dobro badań, jak również dobro drugiego człowieka – respondenta, klienta, członka szerszej społeczności.

 

Autor: Wiktor Razmus

]]>
https://casie.pl/w-zgodzie-z-zasadami-etycznymi/feed/ 0
Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych rozpoczyna działalność https://casie.pl/otwarcie-centrum/?utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=otwarcie-centrum https://casie.pl/otwarcie-centrum/#respond Tue, 28 Aug 2018 20:02:15 +0000 http://casie.pl/?p=6 Z dniem 1 marca w ramach Wydziału Nauk Społecznych KUL rozpoczęło swoje funkcjonowanie Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych. Po siedmiu miesiącach intensywnych przygotowań CASiE osiągnęło swoja pełną zdolność operacyjną. W powstaniu na rynku badawczym nowej agencji typu full-service nie byłoby nic dziwnego, gdyby nie fakt, że funkcjonuje ona w ramach struktur uniwersyteckich. Wszystkie agencje badawcze – zrzeszone w Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku lub wymieniane w publikacjach Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii – są przedsięwzięciami czysto komercyjnymi, niepowiązanymi strukturalnie ze środowiskiem akademickim. Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych jest zatem pierwszą agencją badawczą nie tylko tworzoną przez pracowników naukowych, ale i powiązaną formalnie ze środowiskiem naukowym.

W związku z tym naszym celem jest świadczenie usług badawczych – ilościowych i jakościowych – z pełnym wykorzystaniem interdyscyplinarnego potencjału naukowego Wydziału Nauk Społecznych KUL. Wszyscy stali członkowie zespołu CASiE związani są z nauką w ramach różnych dyscyplin – głównie ekonomii, psychologii i socjologii. W zależności od potrzeb do projektów badawczych angażowani są również specjaliści z innych dziedzin – komunikacji społecznej, marketingu, matematyki, pedagogiki, public relations, statystyki, czy zarządzania. Dzięki temu oferujemy unikalny zespół specjalistów, potrafiących rozwiązywać problemy badawcze wieloaspektowo.

Jedną z fundamentalnych misji Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych jest świadczenie usług badawczych dla podmiotów gospodarczych, instytucji publicznych i środowiska naukowego wolnych od negatywnych skutków komercjalizacji badań. Traktowanie usług badawczych jako przedmiotu obrotu gospodarczego na takich samych zasadach jak w przypadku np. dóbr konsumenckich ma negatywne skutki dla jakości prowadzonych badań, ich rzetelności i trafności oraz wniosków i rekomendacji tworzonych na ich podstawie. Brak dostatecznego namysłu nad operacjonalizacją, skracanie ponad miarę fieldwork-u i powierzchowność prowadzonych analiz to tylko niektóre z mankamentów komercyjnej branży badawczej. Jesteśmy przekonani, że środowisko akademickie jest w stanie zaoferować usługi badawcze wnoszące do świata badań dużą dozę nowej jakości i innowacyjności. Liczymy, że wkrótce również na innych polskich uczelniach powstaną tego typu jednostki o różnych specjalizacjach badawczych, które – łącząc swoje siły – będą oferować innowacyjne, wysokiej jakości usługi badawcze, skierowane do najróżniejszych graczy życia społecznego i gospodarczego.

Wszystkich zainteresowanych badaniami rynku i opinii zapraszamy do kontaktu i poznania oferty Centrum Analiz Społecznych i Ekonomicznych KUL.

Autor: Grzegorz Adamczyk

]]>
https://casie.pl/otwarcie-centrum/feed/ 0