Oferujemy realizację badań jakościowych i ilościowych na potrzeby projektów naukowych. Badania ilościowe realizujemy na statystycznie reprezentatywnych próbach badawczych, co pozwala na uogólnianie uzyskanych wyników na daną populację generalną. Badania jakościowe pozwalają na uzyskanie pogłębionej wiedzy o przedmiocie badania, wyjaśniając naturę badanych zjawisk. Dostarczają hipotez badawczych, które mogą zostać następnie sprawdzone w badaniach ilościowych, zaś realizowane po badaniach ilościowych pozwalają lepiej zrozumieć uzyskane wyniki. Szczególnie rekomendujemy stosowanie triangulacji ilościowych i jakościowych metod badawczych.
Oferujemy realizację badań ilościowych metodą wywiadu lub ankiety. W badaniach opartych na ankietach respondent samodzielnie wypełnia kwestionariusz ankiety papierowej lub ankiety online. Tego typu badanie może zostać zrealizowane w formie ankiety pocztowe, ankiety audytoryjnej lub ankiety internetowej (Computer-Assisted Web Interviewing). W ostatnim przypadku rekomendujemy realizację badania w ramach panelu internautów, tj. społeczności internautów, która na stałe współpracuje z ośrodkiem badawczym. Paneliści po otrzymaniu zaproszenia do udziału w badaniu są zobowiązani do wypełnienia ankiety w ciągu 2-3 dni. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość kontrolowania procesu doboru próby – dzięki ankiecie rekrutacyjnej, przeprowadzanej w fazie tworzenia panelu, znana jest charakterystyka socjodemograficzna panelistów tworzących operat losowania. Dzięki temu można przygotowywać próby losowe reprezentujących różne subpopulacje. Oferujemy realizację badań w oparciu o metodę ankiety również na dużych próbach, tj. powyżej 1000 respondentów.
Oferujemy realizację badań ilościowych również w oparciu o metodę bezpośredniego wywiadu kwestionariuszowego z wykorzystaniem kwestionariusza papierowego (Paper & Pen Personal Interview) lub elektronicznego (Computer Assisted Personal Interview). Rekomendujemy stosowanie badań typu CAPI, które umożliwiają m.in. lepszą kontrolę nad ankieterem (oprogramowanie nie dopuszcza do pomyłek w zakresie reguł przejść, rotacji, filtrów, liczby dopuszczalnych odpowiedzi itp.) i istotnie skracają czas realizacji badania ze względu na wyeliminowanie etapu wprowadzania danych do zbioru.
Oferujemy realizację badań ilościowych również w oparciu o metodę wywiadu telefonicznego (Computer Assisted Telephone Interview). Jej podstawowym ograniczeniem jest jednak niewielki objętościowo zakres kwestionariusza wywiadu, który może zostać uwzględniony w badaniu.
Bez względu na stosowaną metodę badawczą usługa badawcza obejmuje:
1. Przygotowanie próby badawczej
2. Przygotowanie skryptu kwestionariusza (w przypadku badań CAPI, CAWI, CATI)
3. Realizacja badania w terenie
4. Kontrola terenowa badania (10% wywiadów)
5. Przygotowanie zbioru danych
6. Kontrola logiczna zbioru danych
Możliwe jest uzupełnienie zakresu powyższej usługi o:
1. Konsultacje treści kwestionariusza ankiety lub wywiadu
2. Analizy statystyczne – opisowe i wyjaśniające
3. Przygotowanie raportu tabelarycznego z badania
Więcej informacji o ofercie: Wiktor Razmus, tel. 691 726 585, mail: wiktor.razmus@casie.pl
Badanie eksperymentalne ma na celu poszukiwanie związków przyczynowo-skutkowych pomiędzy badanymi zmiennymi. Badanie takie pozwala sprawdzić jak wybrane zmienne niezależne (te, którymi manipuluje badacz) wpływają na zmienną zależną. Badania eksperymentalne uznawane są za jedne z najbardziej wiarygodnych metod badawczych mających na celu weryfikowanie hipotez naukowych. Zakładają one spełnienie szeregu wymagań, m.in.: losowego przydziału do grup (kontrolnej i eksperymentalnej), minimalizowania wpływu czynników zakłócających, manipulowanie zmienną niezależną, pomiar zmiennej zależnej. Ze względu na dość złożoną procedurę, tego typy badania prowadzone są często na mniej licznych próbach respondentów.
Oferujemy realizacje badań eksperymentalnych w oparciu o metodę bezpośredniego wywiadu kwestionariuszowego z wykorzystaniem kwestionariusza papierowego (Paper & Pen Personal Interview) lub ankiety internetowej (Computer-Assisted Web Interviewing).
Więcej informacji o ofercie: Wiktor Razmus, tel. 691 726 585, mail: wiktor.razmus@casie.pl
Zogniskowany wywiad grupowy (Focus group interview – FGI) jest metodą badawczą opartą na dyskusji z grupą ok. 6-12 osób, prowadzoną przez moderatora na określony temat (problem badawczy), na podstawie przygotowanego scenariusza (m.in. lista pytań), zaakceptowanego wcześniej przez naszego klienta. Dzięki atmosferze zwykłej rozmowy oraz bliższym interakcjom z/między badanymi niż w przypadku innych metod badawczych, uzyskujemy pogłębione informacje (np. opis zachowań, postaw, preferencji), subiektywne oceny i opinie, które nie sposób uzyskać w badaniu ilościowym. Zastosowanie metody FGI pozwala także na generowanie nowych pomysłów, poszerzenie perspektywy i udoskonalenie nowatorskich koncepcji. Przeprowadzamy zogniskowane wywiady grupowe w różnych odmianach (grupa konfliktowa, grupa kreatywna, mini grupa, grupa skrócona). Grupę fokusową dobieramy do celu badania, uwzględniając kryteria społeczno-demograficzne uczestników wywiadu oraz inne ważne aspekty dla problematyki badawczej. Dysponujemy profesjonalną, w pełni wyposażoną pracownią fokusową (lustro weneckie, sprzęt audiovideo).
Indywidualny wywiad pogłębiony (In-depth interview – IDI) jest podstawową metodą badań jakościowych, polegającą na indywidualnej, szczegółowej i wnikliwej rozmowie badacza z respondentem. Wywiad prowadzony jest według specyficznego scenariusza, choć jest metodą nieustrukturyzowaną (ważna jest elastyczność w zadawaniu przygotowanych pytań poszczególnym respondentom). Celem jest pogłębienie danego tematu, wyjaśnienie natury badanego zjawiska, zrozumienie zagadnień objętych badaniem, potrzeb, motywów, wartości respondenta. Podobnie jak w przypadku FGI, dobór uczestników IDI jest ściśle określony i kontrolowany.
Więcej informacji o ofercie: Wiesław Talik, tel. 604 179 323, mail: wieslaw.talik@casie.pl